Djeca i tableti - kada moje dijete može početi koristiti mobitele, tablete i računala?
24 Sep

Djeca i tableti - kada moje dijete može početi koristiti mobitele, tablete i računala?

Objavio: Atelier Bébés Pročitano: 778 Komentari: 0

Mi smo posljednja generacija ljudi koja se sjeća života prije pametnih telefona i tableta. I dok su televizija i radio izmijenili način na koji primamo informacije, revolucija u jednosmjernoj i dvosmjernoj komunikaciji koju su izazvali pametni telefoni i tableti je slična Gutenbergovom tiskarskom stroju. Naše navike su se stubokom promijenile. A naša djeca? Ona će odrasti nesvjesna revolucije koja se odigrala samo koju godinu prije njihova rođenja. I zato je pravo pitanje - koje nismo mogli naučiti od vlastitih roditelja - mogu li zajedno živjeti djeca i tableti? Je li zdravo za djetetov razvoj da uči preko tableta i velikih ekrana, i koje su alternative?

Mogu li djeca i tableti zajedno?

Američko društvo pedijatara preporučuje da djeca mlađa od 18 mjeseci ne budu izložena ekranima, uz izuzetak nadziranih videopoziva. Djeca sve do dobi od 5 godina smiju gledati ekrane (televizijske, tablete ili pametne telefone) jedino zajedno s roditeljima. Dječja psihologinja Dunja Marincel ističe da: “za bebu, ekrani su samo veliki protok dvodimenzionalnih slika koje se (u prosjeku) mijenjaju svakih 6 sekundi i nemaju nikakve međusobne povezanosti, njima nemaju smisla, nema povezanosti sa zvukom koji dolazi iz istog tog smjera te nema povezanosti sa stvarnim ljudima i pojavama.”

I jedna kanadska studija ističe da bi sva djeca mlađa od 18 mjeseci trebala izbjegavati ekrane zbog toga što, u toj dobi, oni mogu odgoditi pravilan razvoj djetetovih komunikacijskih vještina. Britanska studija govori kako postoji korelacija između djetetova izlaganja ekranima i pomanjkanja sna, koje je u toj dobi ključno za razvoj mozga. Pitanje je i kako će dijete reagirati na knjige, ili druge igračke, ako mu rano pružite tablet ili pametni telefon u ruke.

Zašto djeca teško kažu “ne”?

“Djetetu je svijet prilično nepredvidljiv, no ovi su uređaji tako intuitivni i dobro izrađeni da pružaju djetetu nešto što je prilično predvidljivo. Ona odjednom osjećaju da imaju kontrolu nad okruženjem kojim općenito još uvijek teško upravljaju”, ističe psiholog Adam Alter, profesor s njujorškog sveučilišta i autor bestselera. Djetetu je teško reći “ne” nečemu sjajnom i šarenom, i za njegove je oči taj efekt sličan žličici šećera nakon kašice od špinata.

Dakle, tablet nije najbolje rješenje da malo odmorite: ubrzo će dijete biti nezadovoljno drugim, manje interaktivnim sadržajima koje uvodite u njegovu okolinu. Korištenje svih ekrana valjalo bi ograničiti i nadzirati, odnosno biti prisutan s djetetom i pokazati mu kako ispravno koristiti njegove funkcije. Ne zaboravite ni to da brojne aplikacije za djecu ili videosadržaji prikazuju oglase koji ne moraju biti prikladni njihovoj dobi. Najmanja djeca i tableti nisu dobra kombinacija ni zato što pozadinsko osvjetljenje ekrana može ometati djetetove cikluse spavanja, posebno kada ona još uvijek spavaju više puta dnevno.

Kako se, onda, naše dijete može zabavljati i učiti?

Postoji rješenje koje je primjereno djeci od vrlo ranog uzrasta i može mu pomoći savladati nova znanja ili vještine primjerene dobi. To su didaktičke igračke. Dok kod online igara ili aplikacija dijete pokušava doći do cilja koji su odredili izdavači igre, didaktičke igračke omogućavaju djetetu da se razvija i istražuje svijet prema vlastitim mogućnostima i kreativnim potencijalima. Dijete tako možete mirno prepustiti njihovoj igri znajući da su s ovim igračkama u sigurnom okruženju, odnosno da neće konzumirati neke druge, manje primjerene sadržaje.

Didaktičke su igračke tako napravljene da potiču cjeloviti razvoj djeteta, kako kognitivni, tako i psihološki. Djeca razvijaju vrline kao što su strpljivost, ustrajnost ili urednost (primjerice, kada pospremaju igračku poslije igre). Osim toga, ona potiču djecu na različite aktivnosti kao što su hodanje, guranje ili podizanje. Time se jača koordinacija pokreta, spretnost i samopouzdanje. Povećava se djetetova kreativnost, kao i sposobnosti predočavanja.

Kako biste pogledali različite mogućnosti koje vam pružaju didaktičke igračke, možete pogledati više u našem članku o vrstama didaktičkih igračaka ili pregledati ponudu u našem webshopu.

Povezani članci

Novo