Kako obući bebu zimi i smijem li s njom u šetnju?
27 Nov

Kako obući bebu zimi i smijem li s njom u šetnju?

Objavio: Atelier Bébés Pročitano: 4696 Komentari: 0

Bez obzira na činjenicu da su zime u Hrvatskoj sve toplije, to nipošto ne znači da ćemo ovog Božića hodati unaokolo u kratkim rukavima. Osim ako ne provedemo neki godišnji u Australiji! Naime, u prosječnoj zimi u Zagrebu ili Osijeku još uvijek će biti 6 ili 7 dana s minimalnom temperaturom ispod -10 Celzijevih stupnjeva. U primorskim krajevima, Rijeci i okolici, bit će ih petnaestak s temperaturom ispod nule. I dok već drhtimo na samu pomisao ovih temperatura, za mame i tate to ostavlja jedno važno pitanje. Kako obući bebu zimi, a da joj ne bude ni prevruće ni prehladno?


Izazov je ljeti mnogo manji: robice je malo i preko nje već možete osjetiti kako beba diše dok vam je na prsima. Nije teško primijetiti ni eventualno crvenilo ili znakove da je djetetu previše vruće. No, kako zimi staviti dovoljno slojeva, a da budete sigurni da beba ima dovoljno zraka i da joj bude udobno? Prikupili smo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da izbjegnete česte pogreške i da vam od izlaska u kratku šetnju ne padne mrak na oči.


  1. Obucite bebu slojevito

Slojevi su ključni u održavanju djetetove temperature neovisno o vanjskim okolnostima. Pritom je važno da prvi sloj bude dobre kvalitete, jer pomaže regulirati temperaturu i odvodi vlagu s bebine kože. Osim toga, slojevito oblačenje će pomoći da bebu ugrijete točno onoliko koliko je to potrebno.


  1. Jedan sloj više od vas

Jednostavno pravilo koje možete koristiti kada niste sigurni u koliko slojeva obući bebu. Najmanje bebe se ne kreću, pa se teže zagriju i još uvijek su osjetljivije na hladnoću. Stavite jedan sloj više od broja koji nosite na sebi i trebali biste biti u redu. Ipak, redovito provjeravajte je li bebi hladno ili prevruće - tako da opipate trbuščić ili nožne prste. Ako im je prevruće, obično će se znojiti sa stražnje strane vrata ili imati vlažnu kosu.


  1. Pazite na stopala, ruke i glavu

Kao i kod odraslih, dijelovi tijela koji se kod djece najbrže hlade su ekstremiteti i glava. Premda će kod novorođenčadi ruke i stopala biti nešto hladniji nego je uobičajeno, jer im se cirkulacija još razvija, redovito im stavite kapicu pri svakom izlasku na otvoreno. I odrasli gube velik dio topline upravo preko glave (trkači to dobro znaju!), a kod bebica, čija glava čini velik dio tijela, taj je udio još veći. Preporučujemo da uvijek uza se imate komplet od kapice i rukavica, koje ćete moći navući kada budete izlazili na kraće ili dulje šetnje. Uz to, dobro će im doći i čarapice i cipelice za osjetljiva područja stopala.


  1. Skidaju li se slojevi brzo i lako?

Slojevi koji se lako postavljaju, a posebno skidaju, prijatelj su svakog roditelja. Za vrijeme duljeg boravka vani, temperatura ili osjet hladnoće može se promijeniti, dok ćete zasigurno skidati i stavljati slojeve ako idete u trgovinu, sjednete u auto ili dolazite u goste. Sigurno ne želite provesti deset minuta pokušavajući navući ili skinuti odjeću, a lako skidanje i oblačenje će vam posebno mnogo značiti tijekom neminovnih prematanja.


  1. Dekica uvijek dobro dođe

Ruke i noge možete dodatno umotati u dekicu te tako “zarobiti” dodatan sloj toplog zraka oko bebe. Ako se često vozite, preporučujemo da uzmete dekicu za autosjedalicu s otvorima za pojaseve. Pazite da bebicu ne umotate prečvrsto i da uvijek ostavite dovoljno prostora oko dišnih otvora, posebno dok nije direktno u vašem vidokrugu, primjerice, tijekom vožnje ili kupovine.


  1. Ne odustajte od svježeg zraka

Izlazak u šetnju je veoma važan i za vas i za bebu. Čak i za vrijeme oblačnih, tmurnih zimskih dana! Vama će smanjiti stres, poboljšati cirkulaciju i raspoloženje te pomoći u održanju kondicije. Bebi će pomoći ojačati imunitet, učvrstiti njihov unutarnji bioritam, povećati senzornu stimulaciju i napraviti kvalitetnu osnovu za kasniji motorički razvoj, čak i ako samo promatra druge kako se igraju. A prije nego se okrenete, i ono će trčkarati tim istim igralištima!


Novo